Modny ogród - jakie będą trendy ogrodowe w 2019 roku?

Modny ogród - jakie będą trendy ogrodowe w 2019 roku?

Wraz z kartkami kalendarza, nieśmiało zmieniają się pory roku. Wiosna za pasem, a wraz z nią do życia powracają nasze ogrody. Tak jak i trendy w urządzaniu wnętrz i modzie, również ogrodnictwo kieruje się najpopularniejszymi kierunkami w projektowaniu, uprawie i pielęgnacji. Poznaj 7 trendów ogrodowych, będących najpopularniejszymi w roku 2019.

1. Kolor roku „Living Coral” – wprawdzie odnosi się do koloru rafy koralowej kojarzącym się z delikatnością i bezkresem oceanów, ale jest również kolorem bardzo energetycznym, słonecznym i pozytywnym. Wśród roślin doniczkowych znajdziemy go na kwitach kaktusów Echinopsis i Chamaelobivia, tropikalnych piękności: guzmanii, kalanchoe i śniadka. W ogrodzie w barwach living coral sadzimy niezwykle popularne w tym roku dalie i róże w towarzystwie krzaków truskawek. Żegnamy żółcie i błękity, witamy jasne pomarańcze, blade róże i cynobry.

2. Terraria, zielone ściany, rośliny powietrzne, uprawy hydroponiczne – trend, który pozwoli zaoszczędzić czas i doda oryginalności małym przestrzeniom parapetowo-balkonowo-kuchennym. Spełnia również rolę praktyczną. Możemy hodować kwiaty, zioła i warzywa w dowolnie wybranym, ograniczonym metrażem miejscu. Na rynku dostępne są gotowe rozwiązania wspomagające mikro uprawy. Teleskopowe narzędzia i rośliny do upraw w baloniastych terrariach, gotowe zestawy hydroponiczne, naturalne, wiszące zielone ściany do małych powierzchni, wiszące donice z naturalnych, lekkich materiałów nieobciążających ścian i blatów.

3. Zero West – czyli trend rozwijający się wokół idei świadomej konsumpcji. Kupujemy z myślą o ponownym użyciu i odzyskaniu tego, co pozostało. Fusy, skórki bananów, ogryzki i skorupki jaj składujemy i przerabiamy na nawóz. W ogrodzie rezygnujemy z plastiku. Ogrodowe meble konstruujemy z euro palet i płócien naturalnych. Ogrodowe akcesoria i donice z plastiku, zastępujemy stalowymi, drewnianymi oraz kamionką, jutą i wikliną. Pamiętamy, że plastik nie umiera nigdy.

4. Rośliny oczyszczające powietrze – w czasie nieustannego alarmu smogowego, wskazane jest posiadanie w domu roślin będących sprzymierzeńcami w pozyskiwaniu czystego powietrza do oddychania. Podstawowa ich zaleta to zdolność do neutralizacji szkodliwych pierwiastków chemicznych zamkniętych w mikrocząsteczkach takich jak benzol, ksylen, amoniak czy formaldehyd. Na każde dziesięć metrów kwadratowych powierzchni mieszkania lub biura powinna przypadać, co najmniej jedna taka roślina. Są to gatunki o różnych wymaganiach uprawowych, od wymagających do zupełnie prostych "w obsłudze": draceny, sansewierii, chryzantemy wielkokwiatowej, bluszczu pospolitego, figowca, palmy bambusowej, skrzydłokwiatu czy anturium.

5. Dzikość serca – czyli naturalny ogród. Jeśli czytaliście „Tajemniczy ogród”, to o taki efekt nam chodzi. Wyzwolenie natury w najczystszej postaci, kontrolowana swoboda i mieszanka stylów. Angielski ogród, łąka opasana uporządkowanymi obrzeżami. Grządki warzywne przeplecione kwiatowymi rabatami, wzajemnie wspomagającymi się w walce ze szkodnikami. Można by rzec, wszystkie chwyty dozwolone. Minimum zaangażowania i dyskretne, naturalne kształtowanie. Sadzimy i pielęgnujemy, aby obcować z naturą i cieszyć się bioróżnorodnością bez wysiłku i ograniczeń. 

6. Rosnąca żywność – chociaż rosnąca żywność nie jest w żadnym wypadku nowym trendem, wydaje się, że teraz bardziej niż kiedykolwiek zwracamy uwagę, skąd pochodzi i jak jest uprawiana. Zdolność do hodowli własnego jedzenia nie ogranicza się tylko do posiadania większej powierzchni ogrodowej, ale rozwija się również na ograniczonych, czasami wręcz przypadkowych przestrzeniach. Doskonałym przykładem są wszelakie uprawy ziół. Dostępne w każdym markecie i łatwe w hodowli, wpasują się doskonale wszędzie tam, gdzie jest wystarczająca ilość światła. Leslie Halleck w swojej książce „Gardening Under Lights” pisze: „Uprawa roślin i żywności w pomieszczeniach nie musi być utylitarna; może to być piękna praktyka, która wtapia się w naszą przestrzeń życiową i styl życia".

7. Ogrody społeczne – trend odpowiadający na potrzeby integracji społeczności lokalnej w przestrzeni miejskiej. Każdy kawałek trawnika, zaniedbanego skweru można zaadoptować na ogródek warzywny czy rabatę kwiatową, przy której pracują i z której korzystają, wszystkie pokolenia mieszkańców.  Zakładanie ogrodów i hodowli własnych roślin użytkowych od siewu do zbioru, w miejscach dostępnych dla każdego wspiera wielopokoleniowe miejsca spotkań i wymiany doświadczeń oraz rozwija cechy poznawcze i ciekawość świata wśród dzieci. 

Czas na wiosnę, czas na ogród!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl