Jak skutecznie zwalczać mszyce domowym sposobem?

Jak skutecznie zwalczać mszyce domowym sposobem?

Krótki poradnik, jak skutecznie zwalczać mszyce domowym sposobem. 

Wiadome jest, że mszyce to małe, żarłoczne stworzenia bezwzględnie niszczące zielone uprawy. Te włochate robaczki o obłym, miękkim ciele są polifagami. Oznacza to, że nie są wybredne i spustoszą nasz ogród, pasożytując na wielu gatunkach roślin.

Mszyce są ciepłolubne. Ciepła i wilgotna pogoda oraz dostęp do świeżej zieleni sprzyjają ich rozwojowi. Są to owady wielogatunkowe. Inny rodzaj mszyc występuje na jabłoni, na ziemniakach, na fasoli, warzywach liściastych, a inny na brzoskwini, sośnie i lipie. Praktycznie zadowolą się każdą rośliną. Mają ubarwienie żółte, różowe, zielone, a nawet czarne. Przybierają postać bezskrzydłową, a w przypadku braku pokarmu, niektórym przedstawicielom tego gatunku wyrastają skrzydła, aby szybko przemieszczać się w poszukiwaniu miejsca do żerowania. Przypominają wtedy małe koniki polne. Oznacza to, że populacja będzie się rozrastać i należy działać błyskawicznie. Mszyce rozmnażają się bardzo szybko, w ciągu jednego sezonu może wystąpić wiele łakomych pokoleń. Składają czarne lub zielone, owalne jaja, zimujące w pobliżu pąków, zagłębieniu gałęzi, glebie, pod korą drzew i krzewów. Dlatego roślinę należy oglądać bardzo dokładnie, nie koncentrując się tylko na jednym miejscu.

Jak skutecznie zwalczać mszyce domowym sposobem?

Jaja mszyc na łodydze rośliny

   Mszyce żerujące na róży. Fot. Victory's Garden

 Mszyce żerujące na róży

Jak rozpoznać żerujące mszyce?

» Zniekształcone, skręcone, skarłowaciałe lub żółknące liście na roślinie, zawinięte brzegi, a na blaszce występujące wypukłości, to oznaka rozwoju mszycy - należy dokładnie sprawdzić blaszkę, gdyż mszyce mogą ukrywać się na spodzie liścia.

Jak skutecznie zwalczać mszyce domowym sposobem?

W zwiniętych liściach znajdują się żerujące insekty.

» Zgrubienia i zawiązki w kształcie małego okrągłego kokonu na łodydze liścia lub korzenia, stanowią doskonałe mieszkanie dla mszyc.

» Zniekształcone kwiaty lub zdeformowane owoce.

Jak skutecznie zwalczać mszyce domowym sposobem?

Mszyce żerujące na róży.

» Liście lub łodygi drzew są pokryte lepką substancją - jest to znak bytności mszyc. To „spadź”, słodki płyn wytwarzany przez te owady. Kiedy mszyce żerują na drzewach, ich spadź może pokryć meble ogrodowe, pojazdy i to, co aktualnie może znajdować się pod porażonym drzewem. UWAGA! Spadź pobudza wzrost grzybów pleśniowych zwany sadzą, powodując, że gałęzie i liście robią się czarne i rośliny chorują.

» Bardzo ważne! Mszyce mogą przenosić wirusy między roślinami, a także przyciągać inne owady, które na nich żerują, takie jak mrówki. Mrówki kręcące się intensywnie wokół rośliny są sygnałem, że w pobliżu „hodują się” mszyce. 

Jak skutecznie zwalczać mszyce domowym sposobem?

Mrówki i mszyce

Jak zapobiegać rozwojowi mszycy?

» Wydłużone, czarne i zielone jaja mszyc zimują na pędach roślin w pobliżu pąków. Mogą też zimować na korze drzew pod mchem. Należy mechanicznie usunąć je przed pierwszymi przymrozkami, np. polewając drzewa, łodygi i gałęzie obficie zimną wodą.  Ziemię wokół rośliny, dla pewności spryskać wodą z kilkoma kroplami płynu do naczyń.

» Bardzo dobre efekty daje spryskanie jaj i dorosłych osobników naturalnymi środkami bez zawartości chemii np. Emulparem, Agricolle, Agrocover. Preparaty te działają, oblepiając odnóża i system oddechowy mszyc, odcinając dostęp powietrza i możliwość przemieszczania. Pamiętajmy, aby czynność powtarzać systematycznie, ale zgodnie z instrukcją producenta. Dodajmy, że są to środki naturalne, pozbawione chemii, które można stosować zapobiegawczo, dużo wcześniej przed pojawieniem się mszyc, wzmacniając system odpornościowy roślin.

» Przywabienie do ogrodu pożytecznych owadów odżywiających się insektami, jest nie tylko ekologicznym, ale i tanim rozwiązaniem w walce z mszycami. Owady tj. biedronki, chrząszcze, złotooki, łuszczaki i osy w naturalny sposób będą kontrolować populację mszyc. Aby przywabić np. biedronki w miejsce żerowania mszyc, warto, jest zawiązać np. wokół łodygi rośliny lub gałęzi drzewa żółtą wstążkę, która przyciągnie pożyteczne owady. Niezwykle pożyteczną i bardzo ważne jest posiadanie domków dla owadów pożytecznych i zapylaczy, które stanowią naturalne wsparcie w osiedlaniu się zapylaczy w naszych ogrodach i na działkach. 

Jak skutecznie zwalczać mszyce domowym sposobem?

Złotook, wielki sprzymierzeniec ludzi w walce z mszycami

» Sadzenie roślin tzw. towarzyszących, bardzo pomaga w utrzymaniu mszyc z dala od zielonych upraw, sa to: 

⇒ Aksamitka,

⇒ Kocimiętka,

⇒ Koperek,

⇒ Tymianek, czosnek i szczypiorek  posadzony między  krzewami różanymi zapobiegają rozwojowi mszyc na różach,

⇒ Lawenda posadzona pomiędzy porem i marchewką,

⇒ Nasturcja jako pułapka na mszyce (mszyce uwielbiają tę roślinę)

⇒ Mięta, która również odstrasza komary.

» Kupowanie sprawdzonych sadzonek i gotowych roślin od sprawdzonych szkółkarzy. Pokolenie mszyc może przechować się w korzeniach rośliny i zaatakować wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy. Podczas zakupu należy dokładnie oglądnąć roślinę, pod kątem ew. jaj i larw, żeby  zidentyfikować początki rozwoju mszycy.

Mszyca na klonie. Fot. Victory's Garden.

Mszyce żerujące na klonie

 

Jak skutecznie zwalczać mszyce? Spróbuj któregoś z tych sposobów.

» Mszyc pozbędziemy się poprzez wycieranie lub spryskiwanie rośliny roztworem z 1 łyżeczki płynu do naczyń, lub mydła ogrodniczego rozpuszczonego w 250 ml wody. Roztwór należy rozpylić dokładnie na całą roślinę, liście łodygi i kwiaty oraz glebę wokół rośliny w dość dużym oddaleniu. Roztwór zostawić na ok. 4 godziny, a następnie delikatnie spłukać roślinę.  Woda z płynem powinna być ponownie aplikowana co 2-3 dni przez 2 tygodnie.

» Szczypta pieprzu cayenne wymieszana z 1 litrem wody i 1 łyżką mydła ogrodniczego, wyeliminuje mszyceNależy pamiętać, aby spryskiwać rośliny roztworem rano lub wieczorem, gdy słońce nie jest zbyt silne.

» Dojrzałe skórki banana wydzielają gaz działający drażniąco na mszyce. Połóż kawałki skórek banana, miękką stroną w dół i gładką do góry wokół wszystkiego, co ma mszyce. Efekt będzie prawie natychmiastowy.

» Jeśli masz dużą inwazję mszyc, zasyp rośliny mąką - zakleja układ oddechowy szkodników. 

» Zastosuj naturalne środki ochrony (np. w gotowym roztworze o nazwie EmulparAgricolleAgrocover). Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami aplikacji znajdującymi się na opakowaniu.

» Wczesną wiosną zamów on-line larwy biedronek. Biedronki przechowujemy w lodówce przez 2 miesiące w lodówce w temp. 2-50C, w zamkniętej, papierowej torbie i od czasu do czasu lekko spryskujemy wodą. Po tym okresie larwy należy wypuścić do ogrodu. Nie bójmy się, że w lodówce zamarzną. Larwy biedronek będą przebywały w hibernacji, z której stopniowo wyjdą, czując ciepło. Larwy uwalniamy przed rozwojem populacji mszyc, aby zdążyły dorosnąć i zadomowić się w ogrodzie.  Nie jest to zbyt popularna, ale w czasie deficytu owadów i ekspansji biedronki azjatyckiej, warta przeprowadzenia metoda. No i jest ryzyko, że biedronki przemieszczą się do ogrodu naszego sąsiada :-))). Można zbierać dorosłe okazy polskich biedronek np. podczas spaceru i przenosić je do naszego ogrodu. Pożyteczne biedronki w każdej fazie rozwoju są bardzo żarłoczne i szybko rozprawią się z każdą kolonią mszyc.

Jak skutecznie zwalczać mszyce domowym sposobem?

Larwa biedronki - przypomina małego aligatora :-)

» Jeśli jesteś posiadaczem roślin doniczkowych, które zaatakowały mszyce, kup mały odkurzacza z USB do czyszczenia klawiatury. Przy pomocy tego sprzętu delikatnie usuniesz mszyce z zarażonej rośliny doniczkowej.

» Doskonale sprawdzają się do roślin doniczkowych, żółte tablice lepowe, które kupisz tutaj. Tablice te nasączone są specjalnym klejem. Umieszczone w doniczce przywabią insekty swoim kolorem, skutecznie je eliminując.

Jak skutecznie zwalczać mszyce domowym sposobem?

Pamiętajmy, że mszyce poza swoimi właściwościami niszczącymi są również częścią ekosystemu. Wytwarzana przez nich spadź drzewna, stanowi pokarm dla pszczół, które zbierają ją i przetwarzają na bardzo smaczny i posiadający wiele prozdrowotnych właściwości miód spadziowy.

  Pozdrawiamy: Victory's Garden

Jak skutecznie zwalczać mszyce domowym sposobem?

 Photo by DrPhotoMoto on Foter.com / CC BY-ND

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl