Jak skutecznie zwalczać mszyce domowym sposobem?
Jak skutecznie zwalczać mszyce domowym sposobem?

Krótki poradnik jak skutecznie zwalczać mszyce domowym sposobem. 

Każdy wie, że mszyce to małe, żarłoczne stworzenia bezwzględnie niszczące zielone uprawy. Te włochate robaczki o obłym, miękkim ciele są polifagami. Oznacza to, że nie są wybredne i mogą spustoszyć nasz ogród, pasożytując na wielu gatunkach roślin.

Mszyce są ciepłolubne. Ciepła i wilgotna pogoda oraz dostęp do świeżej zieleni sprzyjają ich rozwojowi. Są to owady wielogatunkowe.  Inny rodzaj mszyc występuje na jabłoni, na ziemniakach, na fasoli, warzywach liściastych a inny na brzoskwini, sośnie i lipie. Praktycznie zadowolą się każda rośliną. Mogą mieć ubarwienie żółte, różowe, zielone, a nawet czarne. Mają postać bezskrzydłową, ale wprzypadku braku pokarmu, niektóre z przedstawicieli tego gatunku mogą przybrać formę skrzydlastą, aby szybko przemieszczać się w poszukiwaniu miejsca do żerowania. Oznacza to, że populacja rozrasta się i należy działać natychmiastowo. Mszyce rozmnażają się bardzo szybko, w ciągu jednego sezonu może wystąpić wiele łakomych pokoleń. Składają czarne, owalne jaja, zimujące w pobliżu pąków, zagłębieniu gałęzi, glebie, pod korą drzew i krzewów. Dlatego roślinę należy oglądać bardzo dokładnie, nie koncentrując się tylko na jednym miejscu. Poniżej dowiecie się jak rozpoznawać występowanie, zapobiegać i co używać, aby pozbyć się mszyc z naszego ogrodu.

Poniżej - mszyce żerujące na róży.

 Mszyce żerujące na róży. Fot. Victory's Garden

 

Jak rozpoznać żerujące mszyce.

» Zniekształcone, skręcone, skarłowaciałe lub żółknące liście, zawinięte brzegi, a na blaszce występujące wypukłości - należy dokładnie sprawdzić blaszkę, gdyż mszyce mogą ukrywać się na spodzie liścia.

» Zgrubienia i zawiązki w kształcie małego okrągłego kokonu na łodydze liścia lub korzenia, stanowią doskonałe mieszkanie dla mszyc.

» Zniekształcone kwiaty lub zdeformowane owoce.

» Jeśli liście lub łodygi drzew są pokryte lepką substancją, jest to znak bytności mszyc. To „spadź”, słodki płyn wytwarzany przez te owady. Kiedy mszyce żerują na drzewach, ich spadź może pokryć meble ogrodowe, pojazdy i to, co aktualnie może znajdować się pod takim porażonym drzewem.

» Spadź pobudza wzrost grzybów pleśniowych zwany sadzą, powodując, że gałęzie i liście robią się czarne.

» Mszyce mogą przenosić wirusy między roślinami, a także przyciągać inne owady, które na nich żerują, takie jak mrówki. Mrówki kręcące się intensywnie wokół rośliny są sygnałem, że w pobliżu „hodują się” mszyce. 

Poniżej - mszyce żerujące na sośnie.

 Czarna mszyca na sośnie. Fot. Victory's Garden.

 

Jak zapobiegać rozwojowi mszyc.

» Wydłużone, czarne jaja mszyc zimują na pędach roślin w pobliżu pąków. Mogą też zimować na korze drzew pod mchem. Należy mechanicznie usunąć je przed pierwszymi przymrozkami np. polewając obficie zimną wodą.  Ziemię wokół rośliny, dla pewności spryskać wodą z kilkoma kroplami płynu do naczyń.

» Dobre efekty daje spryskanie jaj środkiem na mszyce z olejem rydzowym np. Emulparem. Preparat ten działa oblepiająco na odnuża i system oddechowy mszyc odcinając dostęp powietrza. Pamiętajmy, aby czynność powtarzać zgodnie z instrukcją producenta. Dodajmy że Emulpar jest środkiem naturalnym, który można stosować zapobiegawczo, dużo wcześniej przed pojawieniem się mszyc.

» Pożyteczne owady takie jak biedronki, chrząszcze, złotooki, łuszczaki i osy pasożytnicze w naturalny sposób będą kontrolować populację mszyc.

»  Oto rośliny towarzyszące, które bardzo pomagają w utrzymaniu mszyc z dala od upraw: 

⇒Aksamitka,

⇒Kocimiętka,

⇒Koperek,

⇒Tymianek, czosnek i szczypiorek  posadzony między  krzewami różanymi,

⇒Lawenda posadzona pomiędzy porem i marchewką,

⇒Nasturcja jako pułapka na mszyce,

⇒Mięta, która również odstrasza komary.

» Kupowanie sprawdzonych sadzonek i gotowych roślin od sprawdzonych szkółkarzy. Pokolenie mszyc może przechować się w korzeniach rośliny i zaatakować wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy. Podczas zakupu należy dokładnie oglądnąć roślinę, żeby aby zidentyfikować początki rozwoju mszycy.

Poniżej - mszyce żerujace na klonie

 Mszyca na klonie. Fot. Victory's Garden.

 

Jak skutecznie zwalczać mszyce.

» Mszyc pozbędziemy się poprzez wycieranie lub spryskiwanie rośliny roztworem z 1 łyżeczki płynu do naczyń, lub mydła ogrodniczego rozpuszczonego w 250 ml wody. Roztwór należy rozpylić dokładnie na całą roślinę, liście łodygi i kwiaty oraz glebę wokół rośliny w dość dużym promieniu. Roztwór zostawić na ok. 4 godziny, a następnie delikatnie spłukać roślinę.  Woda z płynem powinna być ponownie aplikowana co 2-3 dni przez 2 tygodnie.

» Szczypta pieprzu cayenne wymieszana z 1 litrem wody i 1 łyżką płynnego mydła również zadziała na mszyce. Należy pamiętać, aby spryskiwać rośliny roztworem rano lub wieczorem, gdy słońce nie jest zbyt silne.

» Dojrzałe skórki banana wydzielają gaz działający drażniąco na mszyce. Połóż kawałki skórek banana, miękką stroną w dół i gładką do góry wokół wszystkiego, co ma mszyce. Efekt będzie prawie natychmiastowy.

» Jeśli masz dużą inwazję mszyc, zasyp rośliny mąką. Zakleja układ oddechowy szkodników. 

» Zastosuj naturalny olej rydzowy (np. w gotowym roztworze o nazwie Emulpar). Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami aplikacji znajdującymi się na opakowaniu.

» Odpowiednio wcześniej można online zamówić larwy biedronek. U nas nie jest to zbyt popularna i również niezbyt tania metoda. No i jest ryzyko, że biedronki przemieszczą się do ogrodu naszego sąsiada :-))). Można jednak zbierać dorosłe okazy polskich biedronek np. podczas spaceru i przenosić je do naszego ogrodu. Pożyteczne owady są bardzo żarłoczne i szybko rozprawią się z każdą kolonią mszyc.

» Jeśli jesteś posiadaczem małego odkurzacza z USB do czyszczenia klawiatury, możesz przy pomocy tego sprzętu delikatnie usunąć mechanicznie mszyce z zarażonej rośliny doniczkowej.

Pamiętajmy, że mszyce poza swoimi właściwościami niszczącymi są również częścią ekosystemu. Wytwarzana przez nich spadź drzewna, stanowi pokarm dla pszczół, które zbierają ją i przetwarzają na bardzo smaczny i posiadający wiele prozdrowotnych właściwości miód spadziowy.

  Pozdrawiamy: Team Victory's Garden

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl