Termometr do kompostu - dlaczego warto mierzyć temperaturę kompostu?

Termometr do kompostu - dlaczego warto mierzyć temperaturę kompostu?

   

Termometr do kompostu - dlaczego mierzenie temperatury jest konieczne przy produkcji kompostu?

We wszystkich procesach ogrodniczych temperatura odgrywa ważną rolę. Tak samo jest przy produkcji kompostu, który jest niezwykle cennym źródłem minerałów i mikroelementów, podnoszącym jakość gleby i zwiększającym plonowanie w naszym ogrodzie. Tworząc wartościowy kompost warto skorzystać z narzędzi ułatwiających ten proces, szczególnie pomocny okazuje się termometr do kompostu.

Dlaczego temperatura kompostu jest taka ważna?

Aby materiał zamieszczany w kompostowniku szybciej i sprawniej się rozkładał dając produkt, jakim jest gotowy kompost, musi być zachowana wysoka temperatura wewnątrz pryzmy. Kiedy mikroorganizmy trawią substancje pokarmowe zawarte w odpadkach kompostowych, produkują energię cieplną co powoduje nagrzewanie się pryzmy kompostowej.

Optymalny zakres temperatur w kompoście to 40-65 stopni Celsjusza. Taka temperatura zapewnia prawidłowy rozkład materii oraz niszczy patogeny chorobotwórcze, nasiona chwastów oraz jaja szkodników. Niższe zakresy dają nam informację, że kompost będzie rozkładał się wolniej, za wysoka temperatura może doprowadzić do zamierania mikroorganizmów biorących udział w rozkładzie. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę kompostu, musi być zachowany rozkład tlenowy. Gdy jest zbyt gorąco dochodzi do rozkładu beztlenowego, wtedy należy obrócić pryzmę i podlać kompost wodą tak, aby zwilżyć, ale nie przemoczyć pryzmy.

Jeśli pryzma nie nagrzewa się odpowiednio a jej temperatura przez wiele dni nie przekracza 200C oznacza, że pryzma ma za mało materiałów „zielonych” tzn. takich, które produkują azot. Co zrobić, aby pryzma nagrzewała się szybciej?  Dodać skoszoną trawę, mokre liście, fusy kawy, resztki gotowanych lub surowych warzyw.  Można również kompost wyeksponować na działanie promieni słonecznych, aby w naturalny sposób podnieść temperaturę. Jeśli nie mamy takich możliwości, można zastosować dostępne na rynku przyspieszacze kompostowania np. ActiveComposter Target. Zapewni nam to balans i ochroni przed obumarciem pożytecznych mikroorganizmów.

 

Termometr do kompostu - dlaczego warto mierzyć temperaturę kompostu?

foto: victorysgarden.com

 

Jak mierzyć temperaturę w kompoście?

Termometr do mierzenia temperatury kompostu, zbudowany jest z tarczy, na której zaznaczono idealne rozkłady temperatury pryzmy. 25 do 400C – CIEPŁO Pożyteczne organizmy zaczynają rozkładać resztki i odpady organiczne. 40 do 650C – IDEALNIE Teraz twój kompost pracuje zmieniając się w użyteczny humus. Grzyby, mikroorganizmy i pożyteczne bakterie pracują w przyspieszonym tempie, aby rozłożyć resztki na bogaty kompost. 65 do 80 0C – GORĄCO. Jeśli temperatura kompostu przekroczy 600C, istnieje ryzyko, że pożyteczne bakterie i organizmy zaczną wymierać.

Termometr do kompostu - dlaczego warto mierzyć temperaturę kompostu?

foto: victorysgarden.com

Termometr zakończony jest około 50 cm sztycą, która łatwo wbija się w pryzmę kompostu. Dzięki temu można precyzyjnie poznać temperaturę wewnątrz pryzmy. Wyniki odczytujemy po ok. 30 s. Pomiar powinien być wykonany na kilku głębokościach z kilku stron i najlepiej co parę dni. Po zakończeniu pomiaru termometr należy wyjąć z pryzmy, wytrzeć suchą ścierką i odłożyć w miejsce niedostępne dzieciom (ze względu na długą, ostro zakończoną sztycę). Idealnie jeśli termometr nie potrzebuje baterii, a jego działanie nie jest oparte na skali wypełnionej płynem lub gazem, który może łatwo ulec uszkodzeniu podczas stosowania i dawać niemiarodajny wynik, dlatego najlepiej stosować termometr bimetaliczny, którego konstrukcja oparta jest o mechaniczne działanie wewnątrz termometru dwóch metali o różnej gęstości i rozszerzalności cieplnej.  

Termometr do kompostu - dlaczego warto mierzyć temperaturę kompostu?

foto: victorysgarden.com

Temperatura to najbardziej miarodajny parametr przy tworzeniu kompostu, dlatego polecamy najlepsze termometry do kompostu Victorys Garden.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl