Mieszkania z balkonem są zdecydowanie chętniej kupowane, ponieważ miejsce to jest nie tylko dodatkowym metrażem każdego lokalu, ale również namiastką ogrodu, którego tak brakuje w wielkomiejskim budownictwie.
Balkony są również budowane w domach jednorodzinnych i choć spełniają tu raczej funkcje wyłącznie rekreacyjne, wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia.
Jak zorganizować małą powierzchnię balkonu?
Jeśli źle przemyślimy balkonową przestrzeń, w końcu stanie się mało atrakcyjnym zbiorowiskiem przypadkowych rzeczy i akcesoriów. Aby więc uniknąć pułapki zrobienia z balkonu dodatkowego składzika, można zespolić go z pozostałą częścią mieszkania, stosując podobną kolorystykę i styl, albo zupełnie wyodrębnić, stwarzając wyjątkowy, ale przemyślany azyl.
Zadbaj o podłogę
Na pewno zachęcamy do wyboru odpowiedniej dla nas podłogi balkonowej. Najczęściej do pokrycia balkonów wykorzystywane są kafelki podłogowe, jednak spotyka się również terakotę, deski, kompozyt, tworzywo sztuczne, beton, płyty granitowe, kamień posadzkowy, wykładziny, sztuczną trawę itd. Każdy materiał ma jednak swoje wady i zalety, które warto dokładnie przeanalizować.
Najlepsze w utrzymaniu, ekonomiczne i najtrwalsze są kafle, lecz nie nadadzą one, wyjątkowego klimatu. Podłogi drewniane, są estetyczne i przyjemne dla oka. Niektóre rodzaje drewna np. egzotyczne, są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, lecz wymagają systematycznej konserwacji. Każdy materiał ma swoje wady i zalety, które warto dokładnie przeanalizować i zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy i jakie warunki panują na balkonie.
Stwórz odpowiedni klimat
Jeśli balkon ma wystawę południową, warto go wyposażyć w urządzenia zacieniające. Użycie markizy, parasola, pergoli, obrośniętej pnączami światłolubnymi drabinki czy chociażby delikatnych woali, ochroni rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem, a wypoczywającym da pełen komfort odpoczynku.
Ponadto niezwykle funkcjonalne są również osłony balkonowe, przy czym zalecamy jednak odejście od plastikowych przesłon, które pod wpływem nagrzewania mogą emitować szkodliwe, chemiczne substancje w nich zawarte, i postawienie na naturalne maty słomiane, wiklinowe, rattanowe lub drewniane. Idealne do tego celu są również nowoczesne i niezwykle wytrzymałe maty techno rattanowe i tekstylne.
Dobrze zadbać o wieczorne oświetlenie balkonu. Idealnie sprawdzą się elektryczne lampki w kształcie kuli, lub małe metalowe latarenki na tea lighty, które można powiesić w dowolnym miejscu, ale również ustawić na stole podczas kolacji.
Dobierz odpowiednie meble balkonowe
Meble są nieodzownym elementem balkonu. Warto jednak dokładnie przemyśleć ich zakup, ponieważ mogą znacznie zdominować tę niewielką przestrzeń. Dobre meble balkonowe powinny być składane, ponieważ zajmują mało miejsce i można je łatwo przechowywać np. po sezonie. W większości aranżacji sprawdzają się meble ażurowe i drewniane, ponieważ wprowadzają w przestrzeń lekkość i harmonię. Dobrym rozwiązaniem są elementy zawieszane na balustradzie (np. stoliki kawowe), a jednym z najlepiej sprawdzających się patentów jest zastosowanie mebli wielofunkcyjnych (np. ław ze schowkiem na narzędzia).
Idealnym rozwiązaniem jest zainstalowanie wiszącego krzesła brazylijskiego - swoistego hamaka. Wiszące krzesło sprawdzi się nawet na niewielkiej przestrzeni, w deszczowe dni można je zdjąć, a w słoneczne spełni swoją rolę jako huśtawka dla dzieci i miejsce do wypoczynku dla dorosłych.
Pamiętaj o założeniach doboru roślin balkonowych
Rośliny są istotnym elementem każdego balkonu. Ożywiają przestrzeń, tworzą mikroklimat i dają przyjemne wyciszenie nawet w centrum zatłoczonego miasta. Przy wyborze roślin zalecamy wziąć pod uwagę kilka założeń:
- Rośliny balkonowe różnią się wymaganiami i powinno być to uwzględnione przy ich doborze.
- W jednej doniczce można sadzić kompozycje roślinne składające się z okazów o takich samych lub podobnych wymaganiach.
- Pojemniki do roślin powinny mieć odpowiednie rozmiary i pokrój. Jeśli więc zdecydujemy się na drzewka, warto zakupić donice wysokie i smukłe, sukulenty zaś zdecydowanie lepiej będą rosły w doniczkach płaskich, ale szerokich.
- Na małych balkonach świetnym rozwiązaniem są skrzynki zawieszane na balustradach lub hakach naściennych, a także korytka.
- Warto wybrać odpowiedni materiał, z którego zrobione są donice. Na rynku ogrodniczym mamy do wyboru donice drewniane, gabionowe, plastikowe, zawieszane na hakach donice rattanowe, technorattanowe, a nawet ciężkie donice z betonu, które jednak zalecamy wykorzystywać wyłącznie na tarasach.
- Hitem ostatnich lat są donice z lekkich materiałów naturalnych takich jak juta. Donice jutowe, polecane przez nas są lekkie, a ich waga nie obciąży balkonu. Posiadają również wyściółkę z wodoodpornego tworzywa, dzięki, któremu podczas podlewania woda z glebą nie wyleje się poza obręb donicy.
- Przypominamy również, że roślin nie należy sadzić czy ustawiać zbyt blisko siebie, bowiem ścisk ułatwia rozwój szkodników i patogenów praktycznie na wszystkich uprawach.
Wybierając rośliny, zwróć uwagę na wystawę balkonu
Przy wyborze roślin na balkon, nigdy nie kieruj się jedynie ich wyglądem. Najważniejsze są bowiem ich wymagania.
Balkon południowy
Na balkonie południowym jest największe nasłonecznienie. Latem panują tam upały, a zimą obserwuje się znaczne różnice pomiędzy temperaturą dnia i nocy. Na balkonie południowym zalecamy zatem sadzić rośliny światłolubne, w tym:
- Begonię
- Fasolę wielokwiatową
- Groszek pachnący
- Komarzycę
- Maciejkę
- Pelargonię bluszczolistną i wielkokwiatową
- Surfinię
- Szałwię
- Rośliny egzotyczne
Pamiętać przy tym należy, że rośliny na mocno nasłonecznionych balkonach wymagają intensywnego podlewania, a podczas największej cyrkulacji słońca, również czasowego zacieniania.
Balkon zachodni
Na balkonie zachodnim można sadzić roślinność z grupy światłolubnej. To również dobre miejsce dla roślin wieloletnich, ziół z rejonów śródziemnomorskich oraz kwiatów domowych o wybarwiających się liściach. Sprawdzą się tu również:
- Odmiany lawendy
- Datury
- Aksamitki
- Goździki
- Bratki
- Lobelie
Balkon wschodni
Na wystawie wschodniej, gdzie największe nasłonecznienie jest do południa, sprawdzają się rośliny wieloletnie, odmiany lubiące cień oraz zioła. Można tu sadzić zatem:
- Bazylię
- Cząber
- Miętę
- Szałwię
- Tymianek
Bardzo dobrze będą tu również rosły pnącza jednoroczne (groszek pachnący, kobea, wilce) i wieloletnie (powojniki i wiciokrzewy). To też dobre miejsce dla niecierpków i fuksji, a także wielu warzyw, w tym pomidorów, szczypiorku i pietruszki naciowej.
Balkon północny
Na stronie północnej zawsze jest dużo cienia, wieją silniejsze i chłodniejsze wiatry oraz zdarzają się mocne przymrozki. Większość gatunków nie będzie tu zatem dobrze rosło i nawet jeśli kwiaty zakwitną, będzie to kwitnienie mniej obfite i krótsze. Można pokusić się tutaj o posadzenie:
- Bluszczy
- Barwinka pospolitego
- Begonii bulwiastej
- Stokrotek
- Niezapominajek
- Tytoniu oskrzydlonego
- Iglaków
- Sukulentów
Na północne balkony można również wystawiać zielone rośliny pokojowe - głównie trzykrotki, zielistki i wilce ziemniaczane, które mogą tu wyglądać szczególnie atrakcyjnie.
Jak dbać o rośliny balkonowe, żeby zawsze były piękne?
Nawet najmniej wymagające rośliny balkonowe będą pięknie wyglądały, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki. Przede wszystkim rośliny muszą rosnąć w podłożu przepuszczalnym, dobrze zdrenowanym i o odpowiednim dla siebie pH. Niezwykle ważne jest też nawożenie upraw. Szczególnie dobre efekty można uzyskać po zastosowaniu nawozów wieloskładnikowych, długo działających oraz samodzielnie wykonanych nawozów naturalnych. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim podlewaniu roślin, co nie oznacza ich nadmiernego zalewania nawet na balkonach o wystawie południowej. Zbyt duża ilość wody w podłożu może bowiem prowadzić do gnicia korzeni.
Osobny temat stanowi ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami. Tutaj zalecamy przede wszystkim stosowanie naturalnych sposobów walki z patogenami. Jest to szczególnie ważne, jeśli na naszym balkonie uprawiane są warzywa i owoce spożywane na bieżąco.