Krótki poradnik DIY dla początkujących jak w prosty sposób z naturalnych materiałów, zrobić wianek bożonarodzeniowy, który zawsze się uda.
Taki wianek może upleść naprawdę każdy. Większość materiałów pozyskamy z ogrodu, parku lub lasu. Gałązki kupimy w miejscu, gdzie sprzedaje się choinki. Materiały florystyczne dostaniemy w hurtowni, salonie florystycznym, markecie lub przez Internet. Koszt wykonania takiego wianka DIY jest niewielki w stosunku do ceny zakupu podobnego w kwiaciarni, a możliwości jest naprawdę mnóstwo. Odmian wianków jest wiele, my przedstawiamy podstawowy wzór, który uda się każdemu. Warto spróbować :-)
Potrzebujemy:
- Grubszy drut florystyczny o długości od 80 do 120 cm (to będzie podstawa wianka),
- Taśmę florystyczną samoprzylepną,
- Zielony drucik florystyczny,
- Cienki złoty lub srebrny drucik florystyczny,
- Gałązki iglaków: tui, jałowca, sosny, świerku, jodły, cisu lub ostrokrzewu, bukszpanu itp.,
- Leśne ozdoby: szyszki różnej wielkości, gałązki z koralami jarzębiny, jemioła, gałązki dzikiej róży z owocami, głóg, gałązki irgi, rajskie jabłuszka itp.,
- Suche plasterki cytryny, pomarańczy, cynamonu, anyżu itp.
- Wstążkę w kolorach bożonarodzeniowych: zieloną, czerwoną, szkocką kratę, złotą lub srebrną, lub taki kolor, jaki lubisz i jaki będzie pasował do Twojego wystroju,
- Rękawice i sekator lub nożyczki florystyczne,
- Czas wykonania - ok. 1 godz.
Plecenie wianka krok po kroku:
- Przygotuj drut florystyczny i zegnij, kształtując koło - to będzie nasza podstawa,
- Końcówki zagnij i zahacz o siebie nawzajem i następnie owiń ciasno drutem florystycznym,
- Połączony drut - podstawę owiń taśmą florystyczną,
Krok nr 3, foto:victorysgarden.com
- Przygotuj iglaki, potnij je na ok. 20 cm gałązki.
Krok nr 4, foto:victorysgarden.com
5. Gałązki połącz wg uznania w taki sposób, aby tworzyły małe, płaskie pęczki. Będziemy potrzebować ok. 20-25 szt. takich pęczków. Na tym etapie warto użyć rękawic DIG-IT, aby nie pobrudzić się żywicą lub nie zranić drutem.
Krok nr 5, foto:victorysgarden.com
6. Teraz pęczki umocuj, okręcając drutem florystycznym, wokół podstawy zaczynając od strony zewnętrznej, przez środek do strony wewnętrznej, tak aby z przodu wianek był puszysty, a z tyłu płaski.
Krok nr 6, foto:victorysgarden.com
7. Do niektórych pęczków wpleć i zamocuj drucikiem irgę, jemiołę lub jarzębinę w taki sposób, aby kolorowe owoce widoczne były na wierzchu wianka.
Krok nr 7, foto:victorysgarden.com
8. Końcówki ostatnich nawiniętych pęczków należy schować pod czubkami tych pęczków, które były przymocowane jako pierwsze.
Krok nr 8, foto:victorysgarden.com
9. Teraz układamy "wysepki" z szyszek, cynamony, anyżu itp. i łączymy je razem ozdobnym drucikiem np. złotym lub srebrnym.
10. Następnie łączymy również przy pomocy drucika z naszą podstawą.
Krok nr 9, foto:victorysgarden.com
Krok nr 10, foto:victorysgarden.com
11. Wstążkę wiążemy w miejscu, gdzie połączyliśmy druty podstawy. Tworzymy pętlę, aby móc powiesić wianek np. nad drzwiami.
12. Wieszamy wianek np. na drzwi i cieszymy się jego widokiem i cudownym, świeżym zapachem przez cały okres Bożego Narodzenia.
13. Wianek wytrzyma na zewnątrz nawet do 2 miesięcy. Wewnątrz - zależy od materiału. Świerk osypie się wcześniej, ostrokrzew zwiędnie, lecz sosna, tuja, jałowiec i cis wytrzymają dłużej - co najmniej do Trzech Króli. Nawet jeśli wianek nie wydaje Wam się idealny, nie przejmujcie się, jest świeży pachnący i po prostu Wasz i to jest najwspanialsze!
Plecenie wianków to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych, możliwości jest mnóstwo i tak naprawdę można wykorzystać każdą szyszkę, gałązkę lub suszkę. Można wplatać i dodawać świąteczne ozdoby i wszystko to, co przypomina swoim klimatem Boże Narodzenie.
Pamiętajmy! Idąc po gałązki do lasu, nie niszczmy przyrody i nie zbierajmy gatunków roślin prawnie chronionych.
Życząc Pięknych Świąt
Victory's Garden Team