Nowości i trendy ogrodowe które warto znać w sezonie 2020.

Nowości i trendy ogrodowe które warto znać w sezonie 2020.

 

Zobacz 6 najbardziej inspirujących trendów w ogrodnictwie 2020 roku. 

  

1. KONIEC DYKTATURY PLASTIKU — W poszukiwaniu nowości i inspiracji odwiedziliśmy największe na świecie TARGI OGRODNICZE SPOGA-GAFA 2019 w Kolonii.

Nowości i trendy ogrodowe które warto znać w sezonie 2020.

To, co zobaczyliśmy dosłownie i w przenośni „wbiło nas w ziemię”. Pierwszy i najważniejszy trend to już nie stopniowa, ale całkowita zmiana kierunku produkcji największych firm ogrodniczych – rezygnacja z asortymentu zwierającego plastik.

Produkty z plastiku zastępowane są produktami z materiałów naturalnych tj. drewno, kamień, metal, szkło, naturalne włókna bawełniane, jutowe, sizalowe oraz wełna. Jeśli mówimy w ogóle o plastiku to tylko w kontekście takiego, który pochodzi z recyclingu, nadaje się do ponownego przetworzenia lub jest drobnym elementem niezbędnym do funkcjonowania np. narzędzi ogrodniczych. 

Nowości i trendy ogrodowe które warto znać w sezonie 2020.

 Konewki firmy ELHO wyprodukowane z plastiku pochodzącego z recyclingu - fot. Victory's Garden

Jest oczywiście bardzo szeroki segment producentów np. z Chin kojarzonych tylko z wyrobami plastikowymi, ale daje się zauważyć, że Europa szuka czegoś zupełnie innego – naturalnego piękna, oddechu, wsparcia dla natury, owadów i zwierząt oraz bezpiecznej ekologicznie przyszłości. Plastik jest największym „kitem” ogrodowym i produktem passé 2020 roku i mamy nadzieję lat kolejnych.

 

2. WIELKI BŁĘKIT — Tak jak w mijającym roku kolorem ogrodowych kwietników był living koral, czyli miks koloru brzoskwiniowego z łososiowym, tak w roku 2020 niepodzielnie króluje niebieski i wszelkie jego odcienie. W terminologii instytutu PANTON nazwany „China Porcelan” i nie jest to bynajmniej kolor biały czy beżowy, a właśnie lekko przydymiony ciemny błękit. Mamy powód do radości, bo nasze ogrody i tak pełne są niebieskich kolorów i ich odcieni. Krokusy, hiacynty, szafirki, czosnki, kosaćce, bratki, ostróżki i lobelie oraz piękne ogrodowe damy — błękitne hortensje ogrodowe nadadzą naszemu ogrodowi całkiem trendy wygląd. W domu niepodzielnie będzie królował storczyk o błękitnej koronie, niebieskie margaretki w wazonie, a na balkonie lawenda i agapanty. Kolor błękitny dominuje również w małej architekturze ogrodowej, dodatkach i ozdobach. Nam spodobały się piękne, błękitne i bezpieczne dla środowiska konewki, w sam raz pasujące do każdego domu i ogrodu, które można zakupić na naszej stronie.

Nowości i trendy ogrodowe które warto znać w sezonie 2020.

 

Nowości i trendy ogrodowe które warto znać w sezonie 2020.  Donice i kompozycja DEROMA - fot. Victory's Garden

Nowości i trendy ogrodowe które warto znać w sezonie 2020.

Photo by bunnygoth on Foter.com / CC BY-ND

 

3. EFEKT LASAGNE*  Tak, nie pomyliliście się, chodzi o sposób sadzenia kwiatów, odzwierciedlający w przekroju wygląd tego smakowitego, włoskiego dania. Polega na takim doborze cebul kwiatowych, aby posadzone na małej powierzchni (np. w donicy) w poziomych warstwach, kwitły w różnych, następujących po sobie miesiącach, pozwalając cieszyć się rabatą kwiatową przez okrągły sezon. Technika sadzenia idealna dla posiadaczy balkonów i małych przestrzeni ogrodowych, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na duże, kwietne rabaty. 

A oto zasady tworzenia efektu lasagne:

  • Najlepsze są cebule wiosennych kwiatów, tulipanów, żonkili, krokusów itp. które sadzimy od października do połowy listopada.
  • Sprawdzi się umiejętność długookresowego planowania, bo zaczynamy sadzenie od cebul, których kwitnienie przypada najpóźniej, czyli w kwietniu i maju.
  • Najniżej w glebie, donicy lub na rabacie sadzimy duże cebule o długich łodygach tzn. czosnki, szachownice cesarskie i długo łodygowe tulipany.
  • Przysypujemy warstwą ziemi i nad nimi sadzimy kolejną porcję cebul kwitnących miesiąc wcześniej tzn. w marcu-kwietniu: tulipany o krótkich łodygach, hiacynty, narcyzy i żonkile.
  • Kolejna warstwa ziemi i kończymy cebulami lutowymi i marcowymi: krokusami, przebiśniegami, rannikami zimowymi i śnieżnikami.
  • Donice i rabaty podlewamy, okrywamy na zimę ściółką ze słomy, liści, kory lub torfu.
  • Donice przenosimy do chłodnego pomieszczenia lub pozostawiamy na balkonie/tarasie. Te, które będą zimowały w pomieszczeniach, od czasu do czasu podlewamy.
  • Podlewamy po raz kolejny wiosną, zaraz po wyjściu zielonych pędów.
  • Efekt lasagne powinien cieszyć nasze oczy do końca czerwca.
  • Ten prosty przepis można wykorzystać również do sadzenia bylin lub siania mieszanych nasion. 

 Smacznego!;-) 

  efekt lasagne

 Nowości i trendy ogrodowe które warto znać w sezonie 2020.

 Edukacyjny kącik na targach propagujący "Efekt lasagne" - fot. Victory's Garden

 4. MEBLE Z WŁÓCZKI, MAKRAMY I PLECIONKI Ten inspirujący trend nadaje ogrodowi bardzo klimatyczny i ciepły wygląd. Można by rzec jak ze snu etno-marzyciela. Wszystko, co jest plecione, zwijane lub tkane, jest absolutnie na topie. Hamaki ze sznurka, meble z grubo plecionej tkaniny, pufy przykryte materiałem wykonanym z grubej włóczki, wiszące donice na rośliny z makramą, łapacze snów, kolorowe lub jednobarwne kilimy, plecionki ze słomy lub wikliny. Ogólnie plecione hand made ma niebywałą moc uzdrawiania duszy i ciała, szczególnie gdy wykonamy je sami.

 Nowości i trendy ogrodowe które warto znać w sezonie 2020. 

Hamaki EXPORSAL San Salvador - fot. www.exporsal.com

Nowości i trendy ogrodowe które warto znać w sezonie 2020.

Meble ogrodowe JATI&KEBON - fot. JATI&KEBON

Nowości i trendy ogrodowe które warto znać w sezonie 2020.

 Ekspozycja targowa - fot. Victory's Garden

 5. ROŚLINY PRZYJAZNE OWADOM — To już nie moda a obowiązek inteligentnej społeczności ogrodniczej. Wspieranie pożytecznych owadów, poprzez sadzenie i pielęgnowanie kwiatów, które swoim zapachem i kolorem przyciągają pszczoły, trzmiele i biedronki, oddziaływuje korzystnie na nasz ogród i cały ekosystem. Pozostawienie nieskoszonego kawałka trawnika lub zasianie kwietnej łąki może kojarzyć się nam z „chwastowiskiem”, ale dla owadów jest życiodajnym źródłem pożywienia. Dlatego warto się przekonać do takiego stylu utrzymania ogrodu. Najlepiej od strony południowej z umieszczonym na niedużej wysokości domkiem dla owadów, na pozostawionym kawałku kwietnego poletka lub donicy obsianej: rudbekią, jeżówką purpurową, floksami, lawendą, anyżem, naparstnicą, budleją, astrem, nawłocią, przetacznikiem, trojeścią, nachyłkiem i kosmosem oraz ukochaną przez pszczoły facelią.

Nowości i trendy ogrodowe które warto znać w sezonie 2020.

 Rudbekia owłosiona - fot. Victory's Garden

6. OGRÓD WELLNESS Jako odpoczynek dla duszy i ciała, zagościł jako przestrzeń ogrodowa w takim wymiarze po raz pierwszy. W połączeniu z naturalnymi dodatkami i spokojną, neutralną kolorystycznie przestrzenią, ma za zadanie zrelaksować nas i odprężyć tak blisko naszego domu, jak tylko jest to możliwe. Przede wszystkim przestrzeń ma być harmonijna niczym japoński ogród lub wspomnienie brzozowego lasu z dzieciństwa, ma wyglądać tak well- i slow- abyśmy mogli czuć się naprawdę komfortowo. Wykorzystujemy do tego naturalne materiały: drewniane pnie, naturalne drewniane lub wiklinowe meble, metalowe lampiony, kilimy, stare kamienie oraz trawy, wrzosy, bluszcze i paprocie. Karłowate i nisko rosnące drzewa: sosny, karłowate klony i brzozy, wiśnie japońskie i śliwki purpurowe. I nie zapomnijmy rozwiesić hamaka lub przynajmniej brazylijskie krzesło. Nic tak bardzo nas nie relaksuje, jak kojące kołysanie. Do lamusa odchodzą meble z palet, sztuczny rattan i betonowo-plastikowo-urbanistyczny styl ogrodu.

 

Nowości i trendy ogrodowe które warto znać w sezonie 2020.

 Meble ogrodowe JATI&KEBON - fot. JATI&KEBON

Nowości i trendy ogrodowe które warto znać w sezonie 2020.

  Ogród Wellness - fot. Victory's Garden

 

Dziękujemy za uwagę i mamy nadzieję, że nasze inspiracje pomogą Wam doświadczyć cudownego odpoczynku w well- harmonijnym otoczeniu naszych ogrodów i pięknej zieleni. 

Victory’s Garden Team

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl