Jak skutecznie pozbyć się muszek owocówek?

Jak skutecznie pozbyć się muszek owocówek?

Kilka dobrych sposobów, aby pozbyć się muszek owocowych.

 

Aby pozbyć się much owocowych z domu, należy przede wszystkim poznać kruchą psychikę tych maleńkich owadów.

Muszki owocowe pojawiają się w naszych domach, gdy temperatura na zewnątrz spada, a w domu robi się ciepło i komfortowo. Jest to idealny czas, aby z łatwością przedostały się przez niedomknięte okna, drzwi i ciągi wentylacyjne, w celu znalezienia ulubionego pożywienia, potrzebnego do wegetacji i dalszego rozmnażania.

Zidentyfikować pospolitą muszkę owocową jest niezwykle łatwo: większość z populacji ma czerwone oczy i rdzawo-brązową klatkę piersiową oraz maleńki, maksymalnie 3 milimetrowy wzrost.

Przyciąga je zapach dojrzałych, starzejących się owoców i warzyw, kiszonek i soków oraz wilgotnych resztek jedzenia, więc będą gromadziły się w kuchni, wokół kompostownika oraz śmieci. Do znalezienia żerowiska mucha owocówka używa aparatu węchowego, szczególnie wyczulonego na cząsteczki kwasu octowego, wytwarzanego przez dojrzałe owoce. Kiedy mucha namierzy taki rarytas, składa mikro-jajeczka, z których wykluwają się mikro-larwy żerujące na miękkim, przejrzałym miąższu.  Po dwóch dniach osobniki dorastają, będąc w gotowości do dalszego rozmnażania i powiększania populacji. Kiedy nadchodzą zimowe chłody, muszka przenosi się do piwnic, gdzie składujemy np. ziemniaki i tam hibernuje do wiosny, aby wraz z cieplejszymi dniami przenieść się na zewnątrz.

Uwaga!  Muszki do domu możemy przynieść razem z zakupami. Żerują one m.in.: w warzywniakach, na targowiskach i w marketach, wokół owoców,  skrzynek z  ziemniakami lub niedomkniętych słoików z kiszonkami.

Niestety muchy owocowe są przede wszystkim szkodnikami, potencjalnie mogącymi skazić żywność bakteriami i innymi organizmami chorobotwórczymi. Nie ma jednak jednoznacznego dowodu na wywoływanie przez ich działalność poważnych chorób gastrycznych czy epidemiologicznych*. Niemniej zjedzenie takiej skażonej żywności jest samo w sobie obrzydliwe, a rój latających much wokół naszych owoców po prostu irytujący.

Jak zapobiec rozwojowi muszek owocowych?

1. Przede wszystkim, po powrocie ze sklepu, umyj dokładnie i wytrzyj kupione owoce i warzywa. Nie kupuj owoców przejrzałych z brązowymi śladami podgniwania.

2. Przechowuj żywność w miejscu, do którego muchy owocowe nie mają dostępu. W zamkniętych, szczelnych pojemnikach przykrytych osłonami i kloszami z gęstymi oczkami lub — jeśli jest dużo miejsca — w lodówce.

3. Po powrocie ze sklepu włóż na 10 min zakupioną żywność do zamrażarki. Muszki i ich larwy rozwijają się w temperaturze 23-260 C. Poniżej tej temperatury nie przetrwają.

4. Częściej niż zazwyczaj opróżniaj i czyść wnętrze kosza na śmieci.

5. Kompostownik wynieś poza dom (na balkon lub do ogrodu) lub na jakiś czas zapakuj w foliową torbę. W ten sposób owady nie rozprzestrzenią się poza pojemnik.

6. Zdezynfekuj odpływy w wannach, umywalkach, zlewach. Utrzymuj w czystości ociekacze kuchenne, młynki do odpadków i sitka do odcedzania. Dezynfekcję najlepiej przeprowadzić zalewając otwory gorącą wodą z odrobiną detergentu.

7. Nie pozostawiaj otwartych resztek: wina, piwa i soku owocowego.

8. Wycieraj blaty kuchenne, zwracając uwagę na resztki rozlanych, słodkich soków i napojów.

W jaki sposób pozbyć się muszek owocowych?

Najłatwiejsze co można zrobić to zastawić na nie pułapkę.

1. Wystarczy wlać ocet jabłkowy, winny lub cydrowy do szklanki, lub słoika, a następnie dodać kilka kropel płynu do naczyń. Zwinąć lejek np. z papieru śniadaniowego, kawałka złożonej kartki lub serwetki i włożyć do słoika. Końcówka powinna pozostawać nad cieczą, a brzegi lejka opierać się o brzegi słoika. W ten sposób muchy przyciągnie zapach octu, a płyn do naczyń zmniejszając napięcie powierzchniowe cieczy, utopi owada. Papierowy lejek odetnie muszce drogę ucieczki. Ocet z płynem należy uzupełniać lub dolewać co parę dnia, aby nie stracił swojego intensywnego zapachu.

 Jak skutecznie pozbyć się muszek owocówek?

2. Rozgnieć banana w misce, miskę przykryj folią. W folii zrób nie za dużą dziurę (powiedzmy wielkości czubka palca). Muszki kochają żółty kolor i zapach dojrzałego banana. Czekaj na efekt.

3. Dostępne na rynku pułapki z gotowym płynem wabiącym , są dobrą alternatywą dla domowych sposobów. Ich zaletą jest płyn wabiący w komplecie oraz estetyczny wygląd.  

Jak skutecznie pozbyć się muszek owocówek?

4. Jeśli chcesz uniknąć widoku pływających much na dnie szklanki, wybierz wersję typowo estetyczną z ceramiki i stali nierdzewnej. Pułapka KELA, która będzie wyglądała prosto i elegancko w kuchni. Wystarczy wlać do niej ocet, wino lub piwo i pułapka gotowa.

Jak skutecznie pozbyć się muszek owocówek?

 5. Możesz użyć ziołowego sprayu z produktów, których muchy naprawdę nie lubią. Należy do szklanki wody dodać kilka kropli olejku eterycznego np. miętowego, z rozmarynu lub trawy cytrynowej. Dobrze wymieszać i opryskać miejsca, gdzie przesiadują much np. śmietniki, ściany lub blaty kuchenne. Ziołowe rozwiązania należy stosować z uwagą, gdyż niektóre zwierzęta domowe nie tolerują olejków eterycznych.

 Jak skutecznie pozbyć się muszek owocówek?

6. Muchy unikają zapachu bazylii. Postaw doniczkę z bazylią w pobliżu kosza z żywnością lub rozłóż liście bezpośrednio na owocach. Silny aromat bazylii odstraszy owady.

              Kiedy stwierdzicie z ulgą, że wasze zabiegi odniosły oczekiwany skutek, pomyślcie również z sympatią o owocówkach. Ich łańcuch DNA przyczynił się do rozwoju badań m.in. nad chorobami takimi jak Alzheimer i Parkinson, genetycznym dziedziczeniem i zaburzeniami rozwojowymi u ludzi. Potencjał biologiczny muszek owocówek był źródłem badań, wnioski, jakie z nich wyciągnięto, zostały nagrodzone czterema Nagrodami Nobla.

 

Serdecznie pozdrawiamy i życzymy "owocnych" łowów Victory’s Garden Team.

*Tu wspieraliśmy się: http://blog.sermo.com/2017/01/25/can-fruit-flies-make-sick/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl