Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Dokarmiac czy nie dokarmiać, oto jest pytanie? Jesli dokarmiać, to czym? Od dziecka dokarmiamy ptaki pozostające na zimę, sypiemy pokarm, wieszamy kawałki słoniny, aby pomagać i obserwować radosny gwar wokół karmnika, ale czy robimy to dobrze? Co, jeśli ptaki nie doceniął naszych starań? 

Przeczytaj poniżej w jaki sposób, naprawdę prawidłowo dokarmiać ptaki zimą.

Jak często dokarmiać ptaki zimą?

Ptaki najlepiej dokarmiać dwa razy dziennie, rano i wczesnym popołudniem. Kiedy jednak nie ma nas w tym czasie w domu, wystarczy zrobić to raz - o poranku.

Nie dokarmiamy ptaków późnym popołudniem ani wieczorem. Szybko zapadający zimą zmrok, wyznacza ptakom czas na poszukiwanie noclegu i tym będą się kierowały. Dodatkowo, podsypany na noc pokarm może zmarznąć lub zamoknąć, tracąc wartości odżywcze i szkodząc ptakom. Dokarmianie o stałej, wczesnej porze jest ekscytujące, bo można obserwować w bliskiej odległości wesołą gromadę  "kręcących się" w pobliżu karmnika. Jest to prawie niemożliwe podczas innych pór roku, kiedy ptaki kryją się w zielonej gęstwinie drzew,  gdzie szukają wysokobiałkowego pożywienia.

Kiedy rozpocząć dokarmianie ptaków?

Kiedy temperatura spadnie poniżej zera, a dni stają się ciemnymi deszczowymi i śnieżnymi szarugami, wtedy nadchodzi czas, na dokarmianie ptaków. Koniec listopada jest idealnym terminem, aby rozpocząć dozowanie karmy.

Pokarm można podsypywać wcześniej w małych ilościach, aby stada wędrownych sikorek, wróbli i mazurków oblatujące potencjalne źródła pożywienia mogły zapamiętać umiejscowienie stołówek. Stada wędrownych „sikorek-oblatywaczy” to znak, że dokarmianie czas zacząć.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Zdjęcie: Sikorka bogatka

Jaki wybrać pokarm dla ptaków?

Jeśli chcesz mieć pewność, że ptaki otrzymają wszystko, co jest niezbędne do zimowego przetrwania, wybierz najlepszy dla nich pokarm,  zawierający kaloryczne tłuszcze, witaminy i minerały.

ZIARNA CZARNEGO SŁONECZNIKA – pokarm praktycznie bez wad, a posiadający mnóstwo zalet. To skarbnica zdrowych i energetycznych tłuszczów, bogatych w minerały i witaminy. Nie zamarza i nie pleśnieje. Łupina nie będzie przeszkodą w dostaniu się do smakowitego wnętrza. Ptaki można również dokarmiać ziarnami pozbawionymi łupin. Wielkość i miękkość łupiny czarnego słonecznika jest idealna dla ptaków, znacznie lepsza od większych i twardszych ziaren zwykłego słonecznika. 

UWAGA! Jeśli nasz karmnik znajduje się w ogrodzie lub na działce, należy pamiętać o systematycznym sprzątaniu łupin wypadających z karmnika, które mogą uszkodzić kielkującą pod śniegiem młodą trawkę.

Pokarm atrakcyjny dlawszystkich gatunków sikorek, gili, kosów, szpaków, sójek, dzięciołów, grubodziobów, wróbli i mazurków, kowalików i szczygłów.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze! 

Zdjęcie: ziarna czarnego słonecznika/victorysgarden.com

PROSO – jest jednym z najbardziej pożywnych ziaren wśród popularnych nasion. Proso zawiera mnóstwo minerałów, węglowodanów i witamin. Łączone z łojem jest prawdziwym ptasim rarytasem. Ze względu na niedużą wielkość nasionek jest szczególnie atrakcyjne dla małych ptaków miejskich tj. wróble i sikory. Kiedy jednak zmieszamy je z czarnym słonecznikiem, urozmaicimy ptasią dietę i przywabimy do karmnika gatunki większe gabarytowo tj. sójki, jemiołuszki, kosy, szczygły czy dzięcioły. Ptaki dokarmiamy niegotowanym, surowym prosem.

Pokarm atrakcyjny dlawróbli, mazurków, sikorek, gołębi, kosów i zimujących samców zięby. 

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Zdjęcie: nasiona prosa białego/victorysgarden.com

SUSZONE, ROZDROBNIONE ZIARNA KUKURYDZY – suszona kukurydza zawiera białko i inne niezbędne ptakom minerały. Suche ziarna kukurydzy można kupić w każdym sklepie spożywczym. Należy je rozdrobnić w młynku lub malakserze, aby nadawała się do spożycia dla mniejszych ptaków.  

UWAGA! Nie należy podawać kukurydzy z puszek ani w kolbach, gdyż ptaki nie poradzą sobie z trawieniem dużych i mokrych ziaren. Zmarźnięte ziarna mogą zalegnąć w ptasim przewodzie pokarmowym. W świeżej kolbie kukurydzy w 100 gr ziaren znajduje się aż 70 gr wody!

Pokarm atrakcyjny dla: sójek, wróbli, szpaków, srok, kruków, wron, gołębi, kosów i przepiórek.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

 Zdjęcie: suszona kukurydza/victorysgarden.com

 

PRAŻONE ORZESZKI ZIEMNE –  to jest coś, za czym ptaki naprawdę przepadają. Świeże orzeszki prażymy na patelni lub w piekarniku w temp. 1800C przez 15 min. Orzechy należy umieścić w specjalnym dozowniku z siatki o dużych oczkach lub siatkowej „skarpecie” po cebuli i wywiesić za oknem lub w pobliżu karmnika. Ponieważ orzeszki ziemne mają tendencję do pleśnienia, należy stosować mniejsze porcje, ale częściej. 

UWAGA! Solone, w czekoladzie, lub ostrej panierce są doskonałe na „ludzkie” party, ale absolutnie nie nadają się dla ptaków. Podobnie jest z orzechami w skorupkach, które uwielbiają wiewiórki. Parę sztuk nie zaszkodzi, ale przy większej ilości trzeba uważać na pleśń.

Pokarm atrakcyjny dla: rudzików, sójek, jemiołuszek, wszystkich gatunków sikorek, kowalików, wróbli i mazurków, grubodziobów, kosów, dzięciołów, szpaków i krukowatych.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze! 

Zdjęcie: Kowalik biały/DaPuglet on Foter.com/CC BY-SA

 

ŁÓJ to tak narawdę tłuszcz wołowy (lub ewentualnie owczy). Właśnie tłuszcz wołowy jest najlepszym składnikiem wszystkich, będących w sprzedaży kul i dzwonków tluszczowych. To bomba energetyczna zawierająca mnóstwo kalorii i witaminy D i B12. Najlepiej jeśli łój stopimy, dodając ziarna słonecznika, a po przestygnięciu uformujemy kule i rozwiesimy w specjalnych podajnikach, siatkowej skarpecie po cebuli lub w pojemniczkach po jogurcie. Kawałki świeżego łoju, nawleczone na sznurek i rozwieszone  wokół karmnika, również przyciagną ptaki, należy jednak pamiętać, że świeży łój zawiera dużo wody, która powoduje, że pod wpływem temperatury może zjełczeć, więc z czystym sumieniem polecamy dostępne gotowe kule zawierające mieszankę pożywnych ziaren. Z powodu dużej zawartości soli, ptakom nie wywieszamy skórek po wędzonej lub peklowanej słoninie. Tym pokarmem zainteresują się najwyżej bezpańskie koty ;-)

UWAGA! Nie polecamy kolorowych, barwionych kul łojowych. Mogą skutecznie zabrudzić balustrady, balkon i parapet.

Pokarm atrakcyjny dla: rudzików, wszystkich gatunków sikorek, kawlików, wróbli i mazurków, kosów, dzięciołów, szpaków i strzyżyków, sójek, jemiołuszek.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Zdjęcie: sójka zwyczajna/victorysgarden.com

 

MIESZANKA ZIAREN – teraz kiedy już wiesz, co stanowi najlepszy jadłospis dla ptaków, można stworzyć własną mieszankę ziaren, uzupełniając ją o np. nasiona pszenicy, żyta, jęczmienia, otrębów gryczanych, owsa lub ostu (olejarki abisyńskiej) lub po prostu zaopatrzyć się w gotową dostępną w sklepach mieszankę ziaren przeznaczonych dla ptaków. Ze względu na trudnośc z trawieniem u ptaków, nie polecamy w mieszankach ziaren sorgo.

Pokarm atrakcyjny dla: rudzików, szczygłów, grubodziobów, kowalików, wróbli i mazurków oraz gilów.

 

A CO Z DOMOWYM POŻYWIENIEM?

To oczywiste, że nie należy dokarmiać ptaki żywnością dla ludzi. Zapomnijmy o dokarmianiu ptaków chlebem, ziemniakami, wędlinami i resztkami chipsów. Może się wydawać, że ptaszki chętnie jedzą okruszki chleba. Są to pozory. Żywność ta zawiera  sól, wodę i konserwanty, zamarznięte resztki, są szkodliwe dla ptaków, mogą doprowadzić do ociężałości i deficytów energii, a w konsekwencji do śmierci. Powodują również deformację kończyn i upierzenia. 

NIE WSZYSTKIE DOMOWE SPECJAŁY SĄ SZKODLIWE. Miękkie rodzynki, suszone i świeże owoce, orzechy, winogrona, plasterki cytryny, banana i jabłka są pożądanym ptasim pokarmem i w zdrowy sposób zbilansują ptasią dietę. 

Na zimę, pozostawiamy w swoim ogrodzie lub na działce, trochę niezebranych owoców, orzechów, głów słonecznika oraz kwiatowych koron, w ten sposób urozmaicamy ptasią dietę i pomożemy przetrwać ptakom ciężki, zimowy czas.

Pokarm atrakcyjny dla: gilów, jemiołuszek, sójek i szpaków oraz kosów.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Zdjęcie: mieszanka rodzynek i orzechów/victorysgarden.com

 

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Zdjęcie: Tu jakiś ptasek poczęstował się owocem dzikiej róży/victorysgarden.com

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Zdjęcie: Kos na rajskich jabłuszkach/victorysgarden.com

 

 

GDZIE POSADOWIĆ KARMNIK?

Jeśli posiadamy ogród lub dziłakę, to z łatwością znajdziemy miejsce do umieszczenia karmnika. Miejsce to powinno być osłonięte od północno-zachodnich wiatrów.

Karmnik powinien być oddalony min. 3 metry od najbliższych drzew i krzewów, aby z jednej strony utrudniał dostęp drapieżnikom i wiewiórkom, a z drugiej dał szansę ptakom na błyskawiczne schronienie w przypadku zagrożenia. 

Jeśli codziennie nie możemy odwiedzać działki lub ogrodu, idealnie jeśli posiadamy karmnik z podajnikiem do ziaren. Daje to gwarancję, że karma wystarczy ptakom na dłuższy czas. 

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

 

Co innego z karmnikiem na balkonie, sprawa nie jest tak prosta. W zbiorowiskach bloków ptakom trudniej dostrzec zachęcający je karmnik. Łatwiej również o śmieciowe pożywienie zalegające na ulicach i w zsypach. Dożywiające się tam ptaki chorują, ale również roznoszą choroby pośród ptasiej populacji.

Kiedy jednak dbamy o zamykanie śmietników, a kosze na osiedlach są systematycznie opróżniane, prawie na 100% jest pewne, że na twój balkon trafią sikorki, gile, wróble, mazurki i szpaczki. Karmnik na balkonie powinien być zachętą dla ptasich przyjaciół więc najlepiej, jeśli jest w kolorach przez ptaki ulubionych: zielonym, szarym lub w naturalnych brązach

Karmnik umieszczamy na skraju barierki balkonu w oddaleniu od drzwi wejściowych i dużych szyb. Dobrze jeśli w pobliżu znajdują się załomy ścian, rynny i parapet, gdzie czekające na pożywienie ptaki mogą przez chwilę bezpiecznie odpocząć. Nie musimy obawiać się zanieczyszczenia balkonu odchodami, gdyż dzikie ptaki spędzą w pobliżu karmnika tylko tyle czasu, ile jest to niezbędne do spożycia do ostatniego ziarna znajdującej się w nim karmy. Na balkon szczerze polecamy karmniki silosowe do zairen i kul. Karmę w takich karmikach jest latwo dozować i nie przemoknie podczas opadów śniegu lub deszczu. Karmnik silosowyzobaczysz tutaj.

 

Budowa karmnika dla ptaków.

Karmnik można zbudować samemu, wystarczą dobre chęci, drewniana skrzynka i stalowe linki do podwieszania.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Kiedy jednak nie masz zdolności i czasu do majsterkowania i chcesz mieć naprawdę coś porządnego, to najprościej jest taki karmnik kupić. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując karmnik:

  • spadzisty dach zapobiegający gromadzeniu się na nim deszczu i śniegu.
  • podłogę mniejszą od daszku, aby ptaki nie mogły żerować w nim zbyt długo, zostawiają wtedy odchody zanieczyszczające pożywienie.
  • duże otwory wejściowe, wygodnie do dozowania ziarna.
  • krawężniki wokół podłogi, aby ziarno nie zostało zwiane ani nie uległo zamoczeniu.
  • idealnie, jeśli w karmniku jest specjalny podajnik, którym systematycznie można dozować ziarno.

Wiszące dzwonki i kolby przywabiają ptaki żerujące w pionie: sikory, kowaliki, strzyżyki i dzięcioły. No i idealnie, jeśli karmnik jest drewniany, a nie plastikowy. Jeśli plastikowy to tylko z materiałów pochodzących z recyclingu.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Zdjęcie: karmnik z podajnikiem na ziarna, które wsypuje się przez otwór w kominie/victorysgarden.com

 

Karmnik dla ptaków - czyścić czy nie?

Naprawdę ważne jest regularne czyszczenie karmników, ponieważ spleśniałe resztki łupin i pokarmu sprzyjają rozwojowi bakterii i mogą być źródłem wielu ptasich chorób. Codziennie oczyszczamy karmnik, zmiatając do śmieci pozostające nasiona i łupiny. Raz w tygodniu karmnik myjemy gorącą wodą z kropelką ekologicznego mydła ogrodniczego lub zwykłego płynu do naczyń. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. 

UWAGA! Pamiętajcie, aby do czyszczenia karmnika obowiązkowo używać rękawic i szorstkiej szczotki, którą należy później wypażyć gorącą wodą. Resztek z karmnika nie wrzucamy do kompostownika ani ponownie ich nie używamy.

 

Czy dokarmiać ptaki? Jak najbardziej TAK! Zima to szczególnie trudny czas dla pozostających w Polsce ptaków. Jesienne nasiona i owoce z czasem tracą wartości odżywcze, owady hibernują w ukryciu, a robaki zimują głęboko w ziemi. Brak białka zwierzęcego i energetycznego pokarmu powoduje, że nasi skrzydlaci przyjaciele bardzo cierpią z powodu niedożywienia oraz niskich temperatur. Pomóżmy ptakom przetrwać zimę. To dzięki naszej pomocy, wiosną będą pięknie śpiewały, a latem przetrzebią populację szkodników.

Sprawdź, czy jesteś przygotowany na sezon dokarmiania. A jeśli szukasz karmników dla ptaków przydomowych, zapraszamy tutaj - nasze produkty są niezrównane.

Pozdrawiamy i życzymy radości z dokarmiania i obserwowania pięknych ptaków zimą.

Victory's Garden Team

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl