Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Od dziecka dokarmiamy pozostające na zimę ptaki, ale czy naprawdę robimy to dobrze? Wspólnie z dziećmi sypiemy pokarm, aby pomagać i obserwować radosny gwar wokół karmnika, a żaden ptaki nie docenił naszych starań? Dlaczego tak się dzieje?

Przeczytaj poniżej w jaki sposób, naprawdę prawidłowo dokarmiać ptaki zimą:

Jak często dokarmiać ptaki zimą?

Ptaki najlepiej dokarmiać dwa razy dziennie, rano i wczesnym popołudniem. Kiedy jednak nie ma nas w tym czasie w domu, wystarczy zrobić to raz, o poranku. Nie dokarmiajmy ptaków późnym popołudniem ani wieczorem. Szybko zapadający zimą zmrok, wyznacza ptakom czas na poszukiwanie noclegu i raczej wtedy nie będą przylatywały do karmnika. Poza tym podsypany na noc pokarm może zmarznąć lub zamoknąć, tracąc wartości odżywcze i szkodząc ptakom. Dokarmianie o stałej, wczesnej porze jest fajne, bo można obserwować w bliskiej odległości ptaki "kręcące się" w pobliżu karmnika, co jest prawie niemożliwe podczas innych pór roku, podczas których ptaki kryją się w zielonej gęstwinie drzew.

Kiedy rozpocząć dokarmianie ptaków?

Kiedy temperatura spadnie poniżej zera, a dni stają się ciemnymi deszczowymi i śnieżnymi szarugami, wtedy nadchodzi czas, na dokarmianie ptaków. Koniec listopada jest idealnym terminem, aby rozpocząć dozowanie karmy. Pokarm można podsypywać wcześniej w małych ilościach, aby stada wędrownych sikorek, wróbli i mazurków oblatujące potencjalne źródła pożywienia mogły zapamiętać umiejscowienie stołówek. Stada wędrownych „sikorek-oblatywaczy” to znak, że dokarmianie czas zacząć.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Zdjęcie: Sikorka bogatka

Jaki wybrać pokarm dla ptaków?

Jeśli chcesz mieć pewność, że ptaki otrzymają wszystko, co jest niezbędne do zimowego przetrwania, wybierz najlepszy dla nich pokarm zawierający kaloryczne tłuszcze, witaminy i minerały.

ZIARNA CZARNEGO SŁONECZNIKA – pokarm praktycznie bez wad, a posiadający mnóstwo zalet. To skarbnica zdrowych i energetycznych tłuszczów, bogaty w minerały i witaminy. Nie zamarza i nie pleśnieje. Łupina nie będzie przeszkodą w dostaniu się do smakowitego wnętrza. Ptaki można również dokarmiać ziarnami pozbawionymi łupin. Wielkość i miękkość łupiny czarnego słonecznika jest idealna dla ptaków, znacznie bardziej idealna od ziaren zwykłego słonecznika znacznie większego i twardszego. UWAGA! Jeśli nasz karmnik znajduje się w ogrodzie lub na działce, należy pamiętać o systematycznym sprzątaniu łupin wypadających z karmnika, które mogą uszkodzić kielkującą pod śniegiem młodą trawkę.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze! 

Zdjęcie: ziarna czarnego słonecznika/victorysgarden.com

Pokarm atrakcyjny dla: wszystkich gatunków sikorek, gili, kosów, szpaków, sójek, dzięciołów, grubodziobów, wróbli i mazurków, kowalików i szczygłów.

PROSO – jest jednym z najbardziej pożywnych ziaren wśród popularnych nasion. Proso zawiera mnóstwo minerałów, węglowodanów i witamin. Łączone z łojem jest prawdziwym ptasim rarytasem. Ze względu na niedużą wielkość nasionek jest szczególnie atrakcyjne dla małych ptaków miejskich tj. wróble i sikory. Kiedy jednak zmieszamy je z czarnym słonecznikiem, urozmaicimy ptasią dietę i przywabimy do karmnika gatunki większe gabarytowo tj. sójki, jemiołuszki, kosy, szczygły czy dzięcioły.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Zdjęcie: nasiona prosa białego/victorysgarden.com

Pokarm atrakcyjny dla: wróbli, mazurków, sikorek, gołębi, kosów i zimujących samców zięby. 

SUSZONE, ROZDROBNIONE ZIARNA KUKURYDZY – suszona kukurydza posiada mnóstwo białka i innych niezbędnych ptakom minerałów. Suche ziarna kukurydzy można kupić po prostu w sklepie spożywczym. Należy je rozdrobnić w młynku lub malakserze, aby nadawała się do spożycia dla mniejszych ptaków.  UWAGA! Nie należy podawać kukurydzy z puszek ani w kolbach, gdyż ptaki nie poradzą sobie z trawieniem dużych i mokrych ziaren, które zmrożone mogą zalegnąć w ich przewodzie pokarmowym. W świeżej kolbie znajduje się aż 70 gr wody na 100 gr ziaren!

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Zdjęcie: ziarna suszonej kukurydzy/wuestenigel on Foter.com/CC BY

Pokarm atrakcyjny dla: sójek, wróbli, szpaków, srok, kruków, wron, gołębi, kosów i przepiórek.

PRAŻONE ORZESZKI ZIEMNE –  to jest coś, za czym ptaki naprawdę przepadają. Świeże orzeszki upraż na patelni lub w piekarniku przez 15 min w temp. 1800C. Orzechy należy umieścić w siatkowej „skarpecie” po cebuli i wywiesić za oknem lub w pobliżu karmnika. Ponieważ orzeszki ziemne mają tendencję do pleśnienia, należy stosować mniejsze porcje, ale częściej. UWAGA! Solone, w czekoladzie, lub ostrej panierce są doskonałe na „ludzkie” party, ale absolutnie nie nadają się dla ptaków. Podobnie jest z orzechami w skorupkach. Parę sztuk nie zaszkodzi, ale przy większej ilości trzeba uważać na pleśń.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze! 

Zdjęcie: Kowalik biały/DaPuglet on Foter.com/CC BY-SA

Pokarm atrakcyjny dla: rudzików, wszystkich gatunków sikorek, kowalików, wróbli i mazurków, grubodziobów, kosów, dzięciołów, szpaków i krukowatych.

ŁÓJ – to nic innego jak tłuszcz wołowy (lub ewentualnie owczy). Właśnie tłuszcz wołowy powinien być składnikiem wszystkich będących w sprzedaży kul i dzwonków dla ptaków. To bomba energetyczna zawierająca mnóstwo kalorii i witamin D i B12. Najlepiej jeśli łój stopimy, dodając ziaren, a po przestygnięciu uformujemy kule i rozwiesimy w specjalnych podajnikach, siatkowej skarpecie po cebuli lub w pojemniczkach po jogurcie. Kawałki świeżego łoju, nawleczone na sznurek i rozwieszone  wokół karmnika, również przyciagną ptaki, należy jednak pamiętać, że świeży łój zawiera dużo wody, która powoduje, że pod wpływem temperatury może zjełczeć, więc z czystym sumieniem polecamy dostępne gotowce zawierające mieszankę pożywnych ziaren. UWAGA! Nie polecamy kolorowych, barwionych kul łojowych. Mogą skutecznie zabrudzić balustrady, balkon i parapet.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Zdjęcie: sójka zwyczajna/victorysgarden.com

Pokarm atrakcyjny dla: rudzików, wszystkich gatunków sikorek, kawlików, wróbli i mazurków, kosów, dzięciołów, szpaków i strzyżyków.

MIESZANKA ZIAREN – teraz kiedy już wiesz, co stanowi najlepszy jadłospis dla ptaków, można stworzyć własną mieszankę ziaren, uzupełniając ją o np. nasiona pszenicy, żyta, jęczmienia, otrębów gryczanych, owsa lub ostu (olejarki abisyńskiej tzw. niger lub murzynek) lub po prostu zaopatrzyć się w gotową dostępną w sklepach mieszankę ziaren przeznaczonych dla ptaków.

 Pokarm atrakcyjny dla: rudzików, szczygłów, grubodziobów, kowalików, wróbli i mazurków oraz gilów.

A CO Z DOMOWYM POŻYWIENIEM?

To oczywiste, że nie należy dokarmiać ptaki żywnością dla ludzi. Zapomnijmy o dokarmianiu chlebem, ziemniakami, wędlinami i resztkami chipsów. Zawierające sól, wodę i konserwanty zamarznięte resztki, są szkodliwe dla ptaków, mogą doprowadzić do ociężałości i deficytów energii, a w konsekwencji do śmierci. Jednak nie wszystkie domowe specjały są szkodliwe. Miękkie rodzynki, suszone i świeże owoce, orzechy, winogrona, plasterki cytryny, banana i jabłka w zdrowy sposób zbilansują ptasią dietę. 

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Zdjęcie: mieszanka rodzynek i orzechów/victorysgarden.com

Na zimę pozostaw w swoim ogrodzie lub na działce trochę niezebranych owoców, orzechów oraz kwiatowych koron i głów słonecznika, w ten sposób uratujesz małe, ptasie istnienia.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Zdjęcie: Tu jakiś ptasek poczęstował się owocem dzikiej róży/victorysgarden.com

Pokarm atrakcyjny dla: gilów, jemiołuszek, sójek i szpaków.

 

GDZIE POSADOWIĆ KARMNIK?

Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, to z łatwością znajdziemy mnóstwo miejsca do umieszczenia karmnika. Miejsce to powinno być osłonięte od północno-zachodnich wiatrów i oddalone od gęstych drzew, gdzie karmę moga podkradać wiewiórki, a na ptaki zapolować drapieżniki.

Co innego z karmnikiem na balkonie, sprawa nie jest tak prosta. W zbiorowiskach bloków ptakom trudniej dostrzec zachęcający je karmnik. Łatwiej również o śmieciowe pożywienie zalegające na ulicach i w zsypach. Dożywiające się tam ptaki chorują, ale również roznoszą choroby pośród ptasiej populacji.

Kiedy jednak dbamy o zamykanie śmietników, a kosze na osiedlach są systematycznie opróżniane, prawie na 100% jest pewne, że na twój balkon trafią sikorki, gile, wróble i mazurki. Karmnik na balkonie powinien być zachętą dla ptasich przyjaciół więc najlepiej, jeśli jest w kolorach przez ptaki ulubionych: zielonym, szarym lub w naturalnych brązach.

Karmnik powinien być oddalony min. 3 metry od najbliższych drzew i krzewów, aby z jednej strony utrudniał dostęp drapieżnikom, a z drugiej dał szansę ptakom na błyskawiczne schronienie w przypadku zagrożenia. Kiedy jednak nie ma takiej możliwości, bo wokół nie ma zieleni, umieszczamy karmnik na skraju barierki balkonu w oddaleniu od drzwi wejściowych i dużych szyb. Idealnie, jeśli w pobliżu znajdują się załomy ścian, rynny i parapet, gdzie czekające na pożywienie ptaki mogą przez chwilę bezpiecznie odpocząć. Nie musimy obawiać się zanieczyszczenia balkonu odchodami, gdyż dzikie ptaki spędzą w pobliżu karmnika tylko tyle czasu, ile jest to niezbędne do spożycia do ostatniego ziarna znajdującej się w nim karmy.

Budowa karmnika dla ptaków.

Karmnik można zbudować samemu, wystarczą dobre chęci, drewniana skrzynka i stalowe linki do podwieszania.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Kiedy jednak nie masz zdolności i czasu do majsterkowania i chcesz mieć naprawdę coś porządnego, to najprościej jest taki karmnik kupić. Karmnik powinien posiadać spadzisty dach zapobiegający gromadzeniu się na nim deszczu i śniegu. Podłoga nie powinna posiadać dużej powierzchni, aby ptaki nie mogły żerować w nim zbyt długo, zostawiają wtedy odchody zanieczyszczające pożywienie. Ważnym elementem są duże otwory wejściowe, aby można było wygodnie wsypywać ziarno i krawężniki wokół podłogi, aby ziarno nie zostało zwiane ani nie uległo zamoczeniu. Idealnie, jeśli w karmniku jest specjalny podajnik, którym systematycznie można dozować ziarno. Wiszące dzwonki i kolby przywabiają ptaki żerujące w pionie: sikory, kowaliki, strzyżyki i dzięcioły. No i idealnie, jeśli karmnik jest drewniany, a nie plastikowy. Jeśli plastikowy to tylko z materiałów pochodzących z recyclingu.

Dokarmiasz ptaki zimą? Rób to dobrze!

Zdjęcie: prawidłowa budowa karmnika/victorysgarden.com

Karmnik dla ptaków - czyścić czy nie?

Naprawdę ważne jest regularne czyszczenie karmników, ponieważ spleśniałe resztki łupin i pokarmu sprzyjają rozwojowi bakterii i mogą być źródłem wielu ptasich chorób. Codziennie oczyszczamy karmnik, zmiatając do śmieci pozostające nasiona i łupiny. Raz w tygodniu karmnik myjemy gorącą wodą z kropelką ekologicznego mydła ogrodniczego lub zwykłego płynu do naczyń. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. UWAGA! Pamiętajcie, aby do czyszczenia karmnika obowiązkowo używać rękawic i szorstkiej szczotki, którą należy później wypażyć gorącą wodą. Resztek z karmnika nie wrzucamy do kompostownika ani ponownie ich nie używamy.

Zima to szczególnie trudny czas dla pozostających w Polsce ptaków. Jesienne nasiona i owoce z czasem tracą wartości odżywcze, owady hibernują w ukryciu, a robaki zimują głęboko w ziemi. Brak białka zwierzęcego i energetycznego pokarmu powoduje, że nasi skrzydlaci przyjaciele bardzo cierpią z powodu niedożywienia oraz niskich temperatur. Pomóżmy ptakom przetrwać zimę. To dzięki naszej pomocy, wiosną będą pięknie śpiewały, a latem przetrzebią populację szkodników.

Sprawdź, czy jesteś przygotowany na sezon dokarmiania. A jeśli szukasz nasion i karmników dla ptaków przydomowych, zapraszamy tutaj - nasze produkty są niezrównane.

Pozdrawiamy i życzymy radości z dokarmiania i obserwowania pięknych ptaków zimą.

Victory's Garden Team

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl