Dekalog początkującego ogrodnika

Dekalog początkującego ogrodnika

Najważniejsze wskazówki dla początkujących ogrodników, chcących założyć ogród, ale nie mających wiedzy ani umiejętności, aby robić to efektywnie. W dekalogu zebraliśmy najistotniejsze, według nas aspekty praktyczne, dzięki którym Wasze zaangażowanie ogrodnicze przyniesie pozytywne wyniki.

DEKALOG POCZĄTKUJĄCEGO OGRODNIKA

1. Zaplanuj przestrzeń. Dobieraj gatunki rośliny pod kątem możliwości, czasu i miejsca, jakim dysponujesz. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, nie stawiaj sobie zbyt ambitnych celów i skup się na małej ilości niewymagających upraw. Jeśli jesteś miejskim ogrodnikiem, a większość czasu spędzasz w pracy, nie uprawiaj roślin wymagających dużej troskliwości. Jeśli masz balkon lub taras od zachodu, lub w miejscu wietrznym, nie planuj roślin światło- i ciepłolubnych. Jeśli jesteś posiadaczem domowych zwierzaków nietolerujących zieleni, hoduj rośliny o zwisających pędach lub zakładaj zielone ściany.

2. Nie kupuj uszkodzonych, przelanych lub przemarzniętych roślin. Jeśli chcesz uprawiać z sukcesem, kupuj sadzonki tylko ze sprawdzonych, bliskich domu hodowli, centrów ogrodniczych i szkółek. Korzystaj z biobazarów. Prowadź własne rozsady z ogólnie dostępnych nasion np. słonecznika lub dyni. Kupowanie rozsad, bylin lub cebulek z nieznanego źródła np. w sklepach internetowych czy marketach, może spowodować, że kupisz produkt uszkodzony, przesuszony lub przelany. 

3. Co do przelania. Przemoczenie korzeni, kierowanie strumienia wody na liście, zakończy żywot każdej rośliny. 

4. Czytaj uważnie etykiety na dostępnych środkach ochronnych, nawozach i produktach ogrodniczych. Zbyt duża ilość nawozu, zbyt częste aplikowanie, ziemia lub podłoże niedostosowane do gatunku i wymagań rośliny, „położy na łopatki” Twoje marzenie o własnych uprawach.

5. Korzystaj z pomocy doświadczonych ogrodników. Może, ktoś z członków twojej rodziny ma własną działkę? Może twoi przyjaciele z sukcesem hodują bazylię lub miętę? Zaprzyjaźnij się z sąsiadem mającym bujny, zielony balkon. Bądź pewny, że rady, które usłyszysz, są wynikiem autentycznej pracy z roślinami. Z czasem, bogatszy o wiedzę teoretyczną, będziesz w praktyce tworzył piękne rabaty balkonowe, a może założysz własną grupę wsparcia ogrodniczego?

6. Oglądaj vlogi ogrodnicze. Jeśli nie znasz nikogo z doświadczeniem, skorzystaj z poradników Internetowych i aplikacji ogrodniczych. Choć na początku pewne pojęcia mogą być skomplikowane a sformułowania i nazwy niezrozumiałe, z czasem będziesz miał coraz większą wiedzę, którą krok po kroku przełożysz na ilość i jakość twoich upraw.

7. Dbaj o zdrowie i wygląd. Odpowiedni ubiór w ogrodzie, ochroni Twoje zdrowie, przed następstwem trudów pracy ogrodnika. Ubieraj się odpowiednio do warunków pogodowych i rodzaju wykonywanej pracy. Zakrywaj plecy, chroń kolana i dłonie. Stosuj rękawice, nakolanniki, podkładki, kapelusze i fartuchy oraz kremy z filtrami UV. Nie dźwigaj, transportuj ciężary etapami, używaj wózka lub taczki. Zaoszczędzisz czas związany z doprowadzeniem się do porządku po pracy, zachowasz zdrowy kręgosłup i będziesz cieszył się zdrową, nieprzesuszoną skórą.

8. Uprawiaj swój ogród ekologicznie. Sprzyjaj wszystkim pożytecznym zwierzątkom, biedronkom, motylom, pszczołom, złotookom. Produkuj własny kompost ze skorupek, obierków i fusów, nawóz z pokrzyw. Załóż na balkonie własną hodowlę z dżdżownic kalifornijskich, nieocenione źródło biohumusu. Jeśli nie masz takich możliwości, na rynku jest coraz więcej naprawdę dobrych, sprawdzonych  i naturalnych produktów wspomagających ekologiczne uprawy. Jeśli już hodować własne warzywa i kwiaty to tylko naturalne i w zgodzie ze środowiskiem.

9. W ogrodzie używaj ergonomicznych i biodegradowalnych opakowań i donic. Jeśli masz miejsce do przechowywania, korzystaj z większych gabarytów nawozów, oszacuj jednak zużycie i porównaj z terminem przydatności produktu. Unikaj plastikowych donic, a jeśli musisz, to stosuj je wielokrotnie. Nie dość, że są nieestetyczne, to skutecznie zanieczyszczają naszą planetę.

10. Zachwycaj się swoją pracą i nie zniechęcaj się. Każda, nawet najmniejsza, wyhodowana roślinka daje mnóstwo satysfakcji. Każdy najmniejszy krok w kierunku własnych upraw jest ogromnym sukcesem i Twoim zwycięstwem, nawet jeśli kosztuje Cię dużo wysiłku. Możesz być inspiracją dla innych. Jeśli przyniesiesz do pracy własną, wyhodowaną bazylię lub poczęstujesz nią swoich bliskich, z pewnością otrzymasz mnóstwo pochwał, zasłużysz na szacunek i podziw oraz miano prawdziwego ogrodnika.

Życzymy powodzenia! Victory's Graden - sklep dla ogrodników :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl